Szynszyla opieka i pielęgnacja

Naturalnym środowiskiem życia szynszyli są górzyste tereny Andów
Szynszyle są zwierzętami długowiecznymi. W porównaniu do innych gryzoni żyją bardzo długo, potrafią dożyć nawet do 15 lat.
Szynszyle są gryzoniami roślinożernymi. Potrafią być bardzo wybredne.

Decydując się na zakup tak wyjątkowego i nieco egzotycznego zwierzątka musimy spełnić kilka podstawowych warunków w celu zapewnienia szynszyli spokojnego godnego życia.
Szynszyla jest zwierzęciem bardzo aktywnym, dlatego bardzo ważna jest przestrzeń do biegania jak i wielkość klatki oraz jej wyposażenie.

Szynszyle są zwierzątkami nocnymi (śpią w dzień buszują w nocy) dlatego bardzo ważne jest odpowiedni wybór miejsca na klatkę aby zapewnić szynszyli spokój i komfort. Szynszyla nie lubi miejsc nasłonecznionych, jak i przeciągów w krytycznych sytuacjach może dojść do przegrzania organizmu a nawet zgonu zwierzątka.

Do podstawowego wyposażenia klatki należy poidełko, miseczka na karmę, pojemnik na piasek do kąpieli, kołowrotek. Dodatkowo można również umieścić hamak.

Szynszyle to zwierzęta które czyszczą futerko z drobnoustrojów i zanieczyszczeń za pomocą kąpieli których zażywają w piachu wulkanicznym, piach ten jest ogólnodostępnym produktem, dlatego tak ważne jest aby klatce umieścić pojemnik na piach.

Decydując się na szynszyle trzeba wiedzieć o tym że nie lubią być często głaskane bądź przytulane w zamian za to uwielbiają biegać, podskakiwać, zaczepiać by zwrócić na siebie uwagę.
Szynszyla jest idealnym zwierzątkiem dla alergików jako jedyny z gryzoni posiada futerko nie powodujące alergii, lekarze alergolodzy są w tej kwestii jednogłośni dlatego szynszyla jest znakomitą alternatywą dla alergików którzy marzą o zwierzątku.

Jak można się domyśleć opieka nad tym małym zwierzątkiem wydaję się dość prosta, ale trzeba pamiętać by szanować i dbać te cudowne zwierzątko, zapewnić odpowiednią opiekę i warunki życiowe. Pamiętajmy by nie pozostawiać szynszyli bez opieki, jak każdy gryzoń może obgryźć meble lub kable, jednym z przysmaków tych pupilów są gałązki z drzew owocowych dlatego trzeba zadbać by miały do nich dostęp obgryzając gałązki bądź inne przysmaki szynszyle ścierają sobie zęby.

Szynszyle są to delikatne zwierzątka, dlatego często chorują. Nie próbujmy leczyć ich sami zawsze warto iść do weterynarza i zaczerpnąć porady. Najczęstsze choroby to:
przegrzanie
biegunki i zaparcia
grzybica
zapalenie spojówek
Musimy wiedzieć że szynszyle to zwierzątka które bardzo przywiązują się do miejsca i właściciela i nie traktujmy ich jako chwilowy kaprys, dbajmy i szanujmy te wspaniałe zwierzątka a na pewno nam się odwdzięczą.