Obcinanie kotom pazurów

Wiele osób posiadających koty zastanawia się czy obcinanie kotom pazurów jest potrzebne. A jeśli tak, to jak to robić najlepiej? Obcinanie pazurków jest zabiegiem pielęgnacyjnym, który wykonuje się kotom niewychodzącym, czyli przebywającym w domu. Nie powinno się tego robić kotom, które większość czasu przebywają na zewnątrz, ponieważ pazury służą im do obrony przed innymi zwierzętami oraz do wspinania się na drzewa. Poza tym koty wychodzące same je sobie ścierają na podłożu znajdującym się na zewnątrz. Koty przebywające w domu takiej możliwości nie mają, więc najlepiej im w tym pomóc udając się do weterynarza lub robiąc to samodzielnie.

Kiedy jest najlepszy czas na obcinanie kotom pazurów? Kiedy zauważymy, że nasz pupil rani nas nimi podczas zabawy oraz kiedy próbuje je ścierać o dywan, a w gorszym przypadku o meble.
Jakim narzędziem najlepiej jest obcinać pazury? W sklepie zoologicznym znajdziemy specjalne nożyczki lub cążki do wykonywania tego zabiegu. Niewskazane jest używanie cążek lub nożyczek, których sami używamy, ponieważ mogą one spowodować rozwarstwianie się kocich pazurków.

W jaki sposób obcinać kotom pazury? Najlepszym momentem na wykonanie tego zabiegu jest czas, kiedy kot jest zaspany, ponieważ jest wtedy spokojniejszy. Z pewnością nie można się do tego zabierać gwałtownie i wtedy, kiedy kot wyraźnie nie ma na to ochoty. Gdy już znajdziemy odpowiedni moment, należy delikatnie nacisnąć opuszki, aby pazurki się wysunęły. Jeśli nie chcemy skaleczyć naszego pupila i nie spowodować mu bólu, to ucinamy samą końcówkę pazurka.
Żeby kot nie kojarzył sobie obcinania pazurów ze stresem, to zaraz po wykonaniu zabiegu pobawmy się jego ulubioną zabawką lub dajmy mu jakiś smakołyk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *