Metoda Tellington-Ttouch

Ttouch jako metoda holistyczna zakłada silne połączenie między emocjami a zachowaniem psa. Podstawą tego masażu jest sposób, w jaki oddziałuje się na układ nerwowy zwierzęcia. Twórczyni metody, Linda Tellington-Jones zauważyła, że niepożądane zachowania podopiecznego mogą być związane ze zbyt wysokim poziomem stresu. Zalękniony pies nie jest w stanie nauczyć się komend oraz może sprawiać problemy wychowawcze.

Badania prowadzone przez Annę Wise i Lindę Tellington wykazały, że w trakcie masażu mózg masującego oraz masowanego znajduje się w stanie wysokiej relaksacji i sprawności. Metoda Ttouch wspiera również proces samoleczenia organizmu, ponieważ pobudzana jest inteligencja komórkowa. W efekcie takiego treningu psy stają się mniej zestresowane i szczęśliwsze. Zwiększa się pewność siebie i chęć do nauki komend.

Również inne zwierzęta domowe mogą korzystać z efektów tej terapii. Początkowo, była ona stosowana w pracy z końmi. Badania naukowe w 1985 przeprowadzane były właśnie na koniach. Okazało się, że po zastosowanym treningu zaobserwowano spadek poziomu hormonów stresu. Efekty metody są zdumiewające, a masaż można stosować również u ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *